Landing page – prosta strona internetowa, która pomoże Ci sprzedawać

Tworzenie stron WWW
Landing page – prosta strona internetowa, która pomoże Ci sprzedawać
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Strony docelowe zostały stworzone przez działy IT Microsoftu pod koniec 2003 roku w odpowiedzi na słabą sprzedaż online pakietu Office. Założenie było proste – na stronie znajduje się tylko jeden produkt lub usługa, a celem jest sprzedaż.

Przynajmniej tak było na początku, bo z biegiem czasu bardziej efektywny stał się dotychczasowy model, w którym celem stworzenia landing page’a nie jest natychmiastowa sprzedaż, ale nawiązanie pierwszego kontaktu do późniejszej komunikacji z odwiedzającym witrynę. Czym więc są landing pages, kto ich potrzebuje i co może się na nich znaleźć?

Jak wygląda landing page?

Nie należy zakładać, że jest to dowolny zestaw bloków tekstu i obrazów z przyciskami „Kup”. Strona docelowa jest budowana zgodnie z prawami marketingu i psychologii człowieka. Najpopularniejszym modelem jest więc technika AIDA.

AIDA to przyjęty w praktyce marketingowej model zachowań konsumenckich opisujący sekwencję zdarzeń prowadzących do decyzji zakupowej. Skrót rozwijamy jako:

  • Attention (uwaga);
  • Interest (zainteresowanie);
  • Desire (pragnienie);
  • Action (działanie).

Landing page powinna odpowiadać temu modelowi. Najpierw przykuwa uwagę pierwszym ekranem – obrazem tła i interesującym nagłówkiem. Następnie wzbudza zainteresowanie odwiedzającego, np. opowieścią o tym, w jaki sposób produkt lub usługa uczyni jego życie lepszym. Na trzecim etapie rozwiewa się główne zastrzeżenia, dając gwarancję zwrotu pieniędzy i oferując przeczytanie recenzji. Na koniec pozostaje zachęcić klienta do działania odpowiednim komunikatem.

Kiedy przydaje się landing page?

Strona docelowa to struktura, która sprawdzi się niemal w każdej branży, ale w niektórych sytuacjach może być niezbędna:

  1. Prezentacja konkretnego produktu lub usługi. Witryna Twojej firmy prawdopodobnie zawiera sekcje „O firmie”, „Katalog”, „Kontakty”, „Blog” i inne. Oczywiście takie strony też są potrzebne, ale do szybkiej sprzedaży lepsza jest landing page.
  2. Ogłoszenie wydarzenia. Jeśli prowadzisz szkolenia, konsultacje, warsztaty lub wykłady, możesz gromadzić ludzi na wydarzenia przez internet. I o wiele skuteczniejsze będzie kierowanie ruchu nie na stronę ogólnej witryny, ale właśnie na landing page. Ta taktyka pozwala skupić uwagę odwiedzającego wyłącznie na Twoim wydarzeniu.
  3. Zbiór kontaktów użytkowników. Dane kontaktowe klientów pozwalają nawiązywać z nimi komunikację przez nieograniczony czas, podsycając ich zainteresowanie zakupem. Wskazane jest, aby zbieranie kontaktów było działaniem docelowym, w przypadku gdy Twój produkt lub usługa kosztują dużo, a decyzje zakupowe wymagają namysłu.

Landing page a zwykła strona – różnice

Jak już wspomnieliśmy, strona docelowa jest dostosowana do jednej konkretnej akcji, ale to tylko jedna z różnic.

Na landing page wyraźnie dostrzegalne są CTA. Są specjalnie umieszczone w widocznych miejscach i zwykle kontrastują z tłem. Na zwykłych witrynach nie ma tak dużego nagromadzenia komunikatów i przycisków z wezwaniem do działania. W strukturze landing page wszystkie elementy prowadzą użytkownika do akcji docelowej. Wezwania do działania znajdują się nie tylko na przyciskach, ale także w tekstach.

Landing page skraca podróż klienta od pierwszego poznania firmy do kupna. Osiąga się to dzięki usunięciu wszystkiego, co zbędne. Co więcej, za pomocą wyskakujących okienek, ofert rabatowych i licznych CTA wywiera się na odwiedzającym większą presję.

Zdj. główne: Erik Mclean/unsplash.com

creamedis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety wynajmu przenośnych toalet na wydarzenia plenerowe
Zalety wynajmu przenośnych toalet na wydarzenia plenerowe
Przenośne toalety mogą okazać się nieocenione podczas organizacji eventów na świeżym powietrzu. Dowiedz się dlaczego i jakie korzyści płyną z wynajmu tego rozwiązania na imprezy plenerowe.
Skuteczne metody nauki języka hiszpańskiego online – doświadczenia z kursów Virtua Lingua
Skuteczne metody nauki języka hiszpańskiego online – doświadczenia z kursów Virtua Lingua
Odkryj doświadczenia z kursów Virtua Lingua i dowiedz się, jak skutecznie nauczyć się języka hiszpańskiego online. Praktyczne metody, narzędzia i wskazówki, które pomogą Ci opanować język na nowym poziomie.
Jak skutecznie zarządzać działem HR w firmie produkcyjnej ?
Jak skutecznie zarządzać działem HR w firmie produkcyjnej ?
Zarządzanie działem HR w środowisku produkcyjnym wymaga specyficznych umiejętności i wiedzy. Nasz artykuł dostarcza praktyczne porady, jak efektywnie kierować zespołem HR w firmie produkującej.
Ostatnie wpisy